27 listopada, w poniedziałkowy poranek, kolska komenda Wydziału Ruchu Drogowego zdecydowała się na przeprowadzenie intensywnych działań prewencyjno-kontrolnych. Pod szyldem „Trzeźwy poranek” funkcjonariusze dokonali kontroli stanu trzeźwości kierowców na terenie całego miasta Koła. W wyniku tych działań wykryto dwóch kierowców, którzy siedli za kółko po spożyciu alkoholu.

Już od wczesnych godzin porannych tego dnia, funkcjonariusze kolskiego wydziału patrolowali różne części miasta Koła, sprawdzając trzeźwość kierujących pojazdami. Takich kontroli przeprowadzili blisko 400.

Akcja „Trzeźwy poranek” trwała kilka godzin i w jej trakcie funkcjonariusze z Wydziału Ruchu Drogowego ujawnili dwóch kierowców, którzy prowadzili swoje pojazdy będąc pod wpływem alkoholu – z tzw. „podwójnym gazem”. Byli to mężczyźni w wieku 47 lat (mieszkaniec gminy Kościelec) i 49 lat (mieszkaniec gminy Lubraniec).

Prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości jest wykroczeniem, za które grozi areszt, grzywna nie niższa niż 2500 złotych oraz czasowe zatrzymanie prawa jazdy. Sąd może ponadto orzec zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych na okres od pół roku do trzech lat.