Nie da się ukryć, że z tą bolączką zmagają się i większe miasta i mniejsze miejscowości. Nie omija to również miasta Koło, które sukcesywnie się wyludnia. Statystyka nie pozostawia złudzeń – mieszkańców Koła jest coraz mniej. Czy to wina niżu demograficznego?

Podsumowanie za ubiegły rok w kwestii ludności Koła jest jasne. W 2022 roku urodziło się i zameldowało na pobyt stały 120 dzieci. W tym samym czasie zmarło 275 mieszkańców. Sytuacja ta pokazuje ujemny przyrost naturalny, który w konsekwencji odbije się na mieście, całej infrastrukturze oraz na przyszłości tego miejsca. Nie wygląda ona optymistycznie.

Urząd Miasta Koło informuje również, że wśród chłopców, najczęstszym imieniem nadawanym maluszkom jest Marcel, Leon, Aleksander i Wojciech. Jeżeli chodzi o dziewczynki, to popularne imiona to Lena, Marcelina, Amelia i Maja. To ostatnie imię wciąż wzrasta w popularności i rządzi w Kole od wielu lat.

Młodzi ludzie najczęściej wyjeżdżają z Koła w przedziale wiekowym od 25 do 35 lat. Dla jednych motywatorem jest zmiana pracy, dla innych, wyjazd na wyższą uczelnię. Tylko 45% z wyjeżdżających deklaruje, że wróci w rodzinne strony na stałe.