Trzecia edycja harcerskiego festiwalu

Już 28 maja 2022 r. odbędzie się kolejna, trzecia już edycja Harcerskiego Festiwalu Piosenki „Bez gitary ani rusz” – w Kole.

Na wydarzenie zaprasza organizator – Manufaktura Piosenki Harcerskiej Wartaki i liczni współorganizatorzy, a wśród nich m.in. Miasto Koło, Powiat Kolski, Miejski Dom Kultury w Kole, Związek Harcerstwa Polskiego oraz Ochotnicza Straż Pożarna w Kole.

Pierwsza edycja festiwalu, czyli artystycznego przeglądu twórczości młodych adeptów piosenki, związanych ze środowiskiem harcerskim, odbyła się w 2020 roku. Konkurs już wówczas cieszył się dużym zainteresowaniem młodzieży, której nie jest obojętna polska tradycja – artystyczna i muzyczna.

Młodzi, zdolni ludzie chcą ją kontynuować, niezależnie od tego, jakie są czasy i jakie wyzwania przed nimi stawiają. Rok 2020 i 2021 – jak wiadomo – nie był najłatwiejszy, być może przede wszystkim dla młodych ludzi, niech więc trzecia edycja Harcerskiego Festiwalu „Bez gitary ani rusz” będzie pełna energii, radości i uśmiechu!

Zasady udziału w konkursie festiwalowym

Organizatorzy przygotowali regulamin występów w ramach konkursu, który odbędzie się podczas festiwalu. Jego główne założenia dotyczą zasad udziału młodych muzyków.

Każdy uczestnik będzie mógł zaśpiewać dwie piosenki – w języku polskim. Co najmniej jeden z utworów musi dotyczyć tematyki typowo harcerskiej, a więc związanej z turystyką, podróżowaniem, czy też kulturą różnych regionów.

Może to być zatem utwór harcerski, szanty albo piosenka ludowa.

Kolejnym warunkiem dopuszczenia utworu do przeglądu jest akompaniament – nie może być odtwarzany, a więc konieczny jest występ akompaniatorów na żywo. W tej „roli” mogą wystąpić takie instrumenty muzyczne jak oczywiście… gitara, ale również fortepian albo akordeon i inne instrumenty.

Laureaci pierwszego, drugiego i trzeciego miejsca otrzymają nagrody. Odpowiednio będą to: Złota, Srebrna i Brązowa Struna. Przewidziano również cenne dla muzyków nagrody rzeczowe – będą nimi m.in. instrumenty muzyczne.