Pomysł na stworzenie w Kole ciepłowni geotermalnej był nowatorski, ale niejedyny w kraju. Siedem gmin z całej Polski już działa w takim właśnie zakresie. Koło będzie więc ósme. Na razie jednak trwają prace związane z otworami geotermalnymi i całą infrastrukturą.

O tym jak kiepskie jest powietrze w regionie wie każdy, kto śledzi na bieżąco alerty smogowe. Aby więc poprawić jakość powietrza w Kole i okolicach, urząd miasta szukał nie tylko bardziej ekologicznych ale i funkcjonalnych rozwiązań. A takie daje właśnie korzystanie ze źródeł odnawialnych, dostępnych głęboko pod ziemią.

Projekt zakłada, że ciepłownia geotermalna w Kole będzie opierać się na dwóch otworach geotermalnych. Obliczona wydajność oraz możliwości wydobywcze została dostosowana do aktualnych i prognozowanych potrzeb mieszkańców oraz instytucji publicznych korzystających z miejskiego ogrzewania.

Mieszkańcy Koła z korzyści jakie daje ciepłownia geotermalna, będą mogli korzystać już w listopadzie 2023 roku. Ten termin podano jako zakończenie prac i przyłączenie całej infrastruktury.