W poniedziałek, 20 maja 2024 roku, między 14 a 15, nad miastem Koło zebrały się ciemne chmury przynoszące ze sobą silną burzę. W zaledwie jedną godzinę, intensywne opady deszczu przetoczyły się przez miasto, prowadząc do znacznych powodzi na wielu ulicach, budynkach oraz prywatnych posesjach.

Konsekwencje po przejściu burzy były dotkliwe. W wyniku gwałtownego deszczu, wiele miejsc w mieście doświadczyło poważnych zalań. To utrudniło poruszanie się po mieście zarówno pieszym, jak i kierowcom. Dodatkowo, znacząca liczba mieszkańców zgłaszała naszej redakcji, że burza spowodowała zalanie ich piwnic i garaży, co doprowadziło do niebagatelnych strat materialnych.

Niezwłocznie na pomoc poszkodowanym ruszyli strażacy z Państwowej Straży Pożarnej stacjonującej w Kole oraz ochotnicy z innych jednostek OSP z całego powiatu kolskiego. Intensywne akcje ratunkowe trwały nadal o godzinie 17:45 z poniedziałku, skupiając się na minimalizacji szkód i pomocy tym, którzy ucierpieli w wyniku burzy.

Nie ominęły nas również zgłoszenia o zalaniu niektórych budynków użyteczności publicznej. Wśród nich znalazł się Dom Pomocy Społecznej zlokalizowany przy ulicy Bliznej oraz Przychodnia Zdrowia przy ulicy PCK. W obu przypadkach woda dostała się do wnętrza budynków, zwłaszcza do piwnic i garażów, powodując znaczne szkody.