Zabytkowa kamienica odzyska świetność

Starówka jest wizytówką prawie każdego miasta, a na pewno tego, które jest miastem z długą historią. Nie inaczej jest również w Kole. Starówka i otaczające ją uliczki – to miejsca szczególnie lubiane przez mieszkańców miasta i gości.

Wszystkim osobom, którym zależy na tym, aby ich miasto prezentowało się jak najlepiej i cieszyło oczy, zarówno tych, którzy żyją w nim na stałe, jak i turystów, nie jest obojętne jak wygląda tkanka architektoniczna miasta, ze szczególnym uwzględnieniem tej zabytkowej.

Utrzymanie w dobrym stanie budynków zabytkowych wiąże się nie tylko z dużymi nakładami finansowymi, szczególnie gdy obiekty te wymagają odnowienia, ale również z szeregiem kwestii formalnych, związanych ze statusem zabytku.

W przypadku takiej nieruchomości znaczenie mają zarówno kwestie własnościowe (czy jest to kamienica należąca do osoby prywatnej, gminy, czy innego podmiotu) jak i warunki ustanowione przez konserwatora.

Architektura zabytku musi zostać niezmieniona – stąd renowacja nie jest zadaniem ani łatwym, ani tanim.

Jest porozumienie – renowacja rozpoczęta!

Zabytkowa kamienica, znajdująca się przy ul. Stary Rynek w Kole od lat wymagała remontu. Jej „sytuacja” pogorszyła się znacząco po pożarze dachu, który miał miejsce w 2012 r. Od tego czasu kamienica popadała w coraz większe zniszczenie, szpecąc też kolską Starówkę.

Dzień 17 listopada 2021 r. będzie ważną datą w bogatej historii kamienicy. Tego dnia udało się dojść do konsensusu w kwestii renowacji i rozpoczęły się prace remontowe.

Tym samym kamienica odzyska swój dawny wygląd. Warto o to zawalczyć – w 1992 r. budynek został wpisany do miejskiego rejestru zabytków. Jest to kamienica wybudowana w XIX w., która na stałe wpisała się już w krajobraz tej części Koła.

W budynku zlokalizowana była restauracja, działał również hotel, następnie budynek został siedzibą Średniej Szkoły Sztuk Plastycznych. W latach 70. XX w. przeszedł remont elewacji i części dachu. Do pożaru w roku 2012 utrzymywał się w dobrym stanie technicznym.

Można być pewnym, w związku z rozpoczynającym się remontem, że najgorsze lata kamienica ma już za sobą.