Kolska geotermia z nowymi możliwościami

Jeden z najważniejszych projektów realizowanych przez Koło, związany z możliwościami, jakie daje geotermia, będzie mógł wkroczyć w kolejną fazę, dzięki sporemu dofinansowaniu, jakie właśnie otrzymał.

Na budowę infrastruktury geotermalnej miasto będzie mogło wydać kolejnych kilkanaście milionów złotych. To bardzo ważna informacja, okazało się bowiem, w związku ze zmianami gospodarczymi, jakich, niestety, wszyscy jesteśmy świadomi, że kolejny etap budowy całego systemu byłby zagrożony.

Ceny materiałów budowlanych i innych niezbędnych do kontynuowania realizacji inwestycji odnotowały w ostatnich miesiącach dynamiczny wzrost, co nie pozostało bez wpływu na stan budżetu przewidzianego na drugi etap prac.

Teraz jest już wiadome, że terminy zostaną dotrzymane i całemu projektowi nie grożą poważne opóźnienia.

Drugi etap prac przy projekcie geotermalnym

Miasto zakończyło z powodzeniem pierwszy etap tej jednej z najważniejszych, o ile nie najważniejszej inwestycji, przynajmniej w ostatnich latach. Kolejny etap wiąże się z budową ciepłowni oraz rurociągu.

To inwestycje, które nie należą do najtańszych, a w warunkach galopującej inflacji i wzrostu cen, szczególnie wysokiego, w przypadku materiałów budowlanych, istniało niebezpieczeństwo, że mogą nie ruszyć tak szybko jak to było wcześniej zakładane.

Tej groźby już nie ma, można więc powiedzieć, że prace w ramach drugiego etapu projektu Kolska Geotermia na pewno będą kontynuowane.

Rozmowy w sprawie pozyskania dodatkowych środków na ten cel zostały przeprowadzone m.in. z udziałem burmistrza Koła, prezesa Miejskiego Zakładu Energetyki Cieplnej i przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Negocjacje nie należały do najłatwiejszych, trwały kilka tygodni, ostatecznie zakończyły się jednak wymiernym sukcesem, czyli przyznaniem Kołu bezzwrotnej dotacji na kontynuowanie projektu geotermalnego.

Inwestycje w geotermię stają się coraz popularniejsze – również inne miasta, takie jak Wągrowiec, realizują podobne projekty.