Według alarmującego komunikatu wydanego przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej – Państwowy Instytut Badawczy (IMGW-PIB), przewiduje się wystąpienie intensywnych burz na terenie powiatu średzkiego. Szczególnie niepokojące są prognozy silnych opadów deszczu, które mają wynosić od 35 mm do nawet 50 mm. Dodatkowo, oczekuje się gwałtownych podmuchów wiatru osiągających nawet do 90 km/h, a lokalnie nawet do 110 km/h. Nie wyklucza się również wystąpienia gradobicia, gdzie średnica ziaren gradu może dochodzić do około 4 cm.

Informacje o licznym pojawieniu się wyładowań atmosferycznych zanotowano już w piątkowe przedpołudnie na terenach Niemiec, Austrii, Chorwacji, Bośni i Hercegowiny oraz Półwyspu Apenińskiego. Prognozuje się, że w drugiej części dnia burze te będą intensyfikować swoją siłę, a wieczorem dotrą one również na obszar Polski, przybywając z południowo-zachodniej strony.

Ostrzeżenie wydane przez IMGW-PIB stanie się aktywne od piątku, 21 czerwca, począwszy od godziny 19:00 i będzie obowiązywać do soboty, 22 czerwca, aż do godziny 8:00. Szczególnie ostrożni powinni być mieszkańcy południowych i zachodnich województw, gdzie spodziewane są najbardziej intensywne zjawiska atmosferyczne. Zostało tam wydane nawet ostrzeżenie meteorologiczne stopnia trzeciego – najwyższego. Na obszarze województwa wielkopolskiego, alert ten dotyczy powiatów: rawickiego, krotoszyńskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego oraz kępińskiego.