Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Kole zaprasza do udziału w konkursie

Jest wiele sposobów na popularyzację czytelnictwa w różnych grupach wiekowych, szczególnie w tej najmłodszej. Uczniowie szkół podstawowych i średnich czytają książki, nie tylko dlatego, że obligują ich do tego programy nauczania, ale również, a może przede wszystkim dlatego, że w młodym wieku umysł jest szczególnie chłonny, a co za tym idzie – także kreatywny.

Takie są założenia teorii rozwojowych, psychologicznych, pedagogicznych – jak byśmy ich nie nazwali, ważne jest to, żeby nie pozostały swego rodzaju „światem równoległym” w relacji do rzeczywistości.

Wiemy, że stan czytelnictwa w ostatnich dwudziestu latach w Polsce nie należy do najlepszych, szczególnie w dobie rozwoju technik multimedialnych, kiedy słowo jest coraz bardziej „wypierane” przez obraz.

Filia dla Dzieci Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole często wychodzi z inicjatywami, które mają na celu w sposób niebanalny i kreatywny zachęcać do czytania. Najnowszy pomysł w twórczy sposób łączy słowo i obraz – dzięki technice wydawniczej, która znana jest od lat, choć dziś kojarzy się głównie z marketingiem internetowym. O czym mowa? O technice znanej jako POP-UP.

„Tworzę w POP-UP”

POP-UP, czyli dosłownie „wyskakujące okienko”, większość z nas kojarzy dziś z jedną ze struktur związanych ze stronami internetowymi, tymczasem technika POP-UP jest o wiele starsza i pochodzi jeszcze z czasów, które możemy nazwać „analogowymi”.

Większość z nas pamięta książki, szczególnie te wydawane z myślą o młodszych czytelnikach, które charakteryzowały się trójwymiarowymi, rozkładającymi się stronami, w niezwykły sposób uatrakcyjniającymi czytanie.

POP-UP był swego rodzaju wartością dodaną i niespodzianką dla dziecka. Takie książki pamiętamy przez długi czas i z przyjemnością je wspominamy. Kto wie – może masz książeczkę z rozkładającymi się stronami do dziś, w miejscu, w którym przechowujesz skarby z dzieciństwa?

Brzmi inspirująco? Zapewne tak – dla większości osób, które nie wyobrażają sobie dzieciństwa bez czytania.

Kolska biblioteka zaprasza dzieci ze szkół podstawowych do wzięcia udziału w konkursie plastycznym „Tworzę w POP-UP”, w ramach którego można będzie przedstawić za pomocą tej właśnie techniki scenę z ulubionej książki.

Pracę należy wykonać na papierze formatu A3, w dowolnej technice, a następnie przesyłać – do 29 kwietnia 2022 r. O wynikach konkursu zdecyduje komisja, która przyzna nagrody książkowe. Prace laureatów zostaną opublikowane na stronie internetowej biblioteki w Kole.