Królewskie miasto Koło ma wiele do zaoferowania turystom, zarówno tym, którzy w odwiedzanych miejscach szukają przede wszystkim ducha minionych lat, jak i tym, którzy cenią sobie walory krajobrazowe i możliwość aktywnego wypoczynku.

To nie wszystko – w Kole z pewnością nie będą się również nudzić ci turyści, którzy poszukują miejsc szczególnych. Jeśli należysz do tej grupy – powinieneś się udać do pewnego kolskiego muzeum, które posiada unikatowe, na skalę całego kraju, zbiory…

Na aktywnych turystów, preferujących piesze, jak i rowerowe wycieczki, czeka tutaj również kilka ciekawych szlaków, dzięki którym można będzie poznać zarówno samo miasto Koło, jak i jego nadwarciańskie okolice.

Koło idzie z duchem czasu i ostatnio zaoferowało turystom cieszącą się coraz większą popularnością na całym świecie szczególną grę miejską, quest, który w atrakcyjny sposób poprowadzi Cię przez inspirującą historię królewskiego miasta nad Wartą.

Kolski quest możesz znaleźć na miejskiej stronie internetowej, a jeśli będziesz już w mieście – warto będzie rozpocząć wędrówkę po tutejszych szlakach od miejsca wyjątkowego na mapie miasta, czyli Muzeum Technik Ceramicznych.

Otrzymasz tu gotowy druk questu, z którym po odwiedzeniu muzeum, warto, niczym ze szczególną mapą (możesz liczyć na to, że zagwarantuje Ci ona wiele niespodzianek) udać się na wędrówkę po mieście, w którym nadal można poczuć ducha historii…

Lubisz odwiedzać muzea? Koniecznie zapoznaj się ze zbiorami tutejszego Muzeum Technik Ceramicznych.

Muzeum inne niż wszystkie

Jako jednostka samodzielna, Muzeum Technik Ceramicznych w Kole działa od 1984 r., ale pierwsze plany stworzenia w mieście placówki, która dokumentowałaby techniki produkcji porcelany, majoliki i fajansu pojawiły się już w II RP.

Z inicjatywą tą wyszedł ówczesny właściciel kolskiej fabryki, Czesław Freudenreich, który jako polski patriota, był pasjonatem historii i prekursorem stworzenia placówki muzealnej, prezentującej nie tylko ceramikę, ale również dzieje i kulturę Koła. Niestety, jego plany przerwała napaść Niemców na Polskę. Został przez nich zabity w październiku 1939 r.

Aktywnie przystąpiono do realizacji tej inicjatywy w latach 70 XX w. Pierwsze muzeum, jakie powstało w Kole, było oddziałem Muzeum Okręgowego w Koninie.

MTC znajdziesz przy ulicy Kajki 44.

Szczególnym zainteresowaniem turystów cieszy się ekspozycja stała prezentowana w placówce – „Fajans kolski – formy, dekoracje, techniki zdobnicze”. W jej ramach można podziwiać produkty, które powstawały przed II wojną światową, w fabryce należącej do rodziny Freudenreichów.

Zwiedzający mogą podziwiać charakterystyczne modele, kojarzone przez wielbicieli ceramiki właśnie z Kołem. Najstarsze eksponaty pochodzą z roku 1842. Dzięki wystawie można prześledzić zmiany w technikach produkcyjnych, nowe linie produktów oraz kolekcje, jakie były projektowane i produkowane w tutejszej fabryce przez dziesiątki lat jej historii.

Muzeum zaprasza również do obejrzenia czasowych wystaw tematycznych. Ponadto prowadzi też działalność kulturalną, oświatową i wydawniczą.

Chwila odpoczynku wśród kolskiej zieleni

Koło, co prawda, jest niewielkim miastem, ale znajdziemy tu sporo terenów zielonych. Zajmują one ponad trzydzieści hektarów powierzchni. W Kole możesz zażyć odpoczynku w czterech parkach.

Kompleksy zieleni miejskiej wyróżniają się atrakcyjnym zagospodarowaniem i różnorodnością przyrodniczą. Najstarszy z kolskich parków (park im. Stanisława Moniuszki) został założony już w XIX wieku. Dziś wszystkie są rezerwuarem dla wielu gatunków roślin i zwierząt.

Warto zatrzymać się na chwilę także w parku 600-lecia, który rozciąga się na powierzchni ponad jedenastu kilometrów kwadratowych. Możemy tu odpocząć w cieniu rozłożystych jaworów, klonów, dębów, czy kasztanowców. Do spacerów zachęcają nie tylko alejki, ale również znajdujące się na terenie parku zbiorniki wodne.

Trzeci park nosi imię Juliusza Słowackiego, czwartym kompleksem zieleni w Kole jest popularny lasek komunalny.

Jak można wnioskować z wypowiedzi władz miasta – Koło nie poprzestanie na obecnych 30 km zieleni. Planowane jest tworzenie nowych parków i zieleńców, które dla każdego miasta są bezcennym rezerwuarem natury i spokoju.

Miasto u brzegów Warty

Warta w historii Koła i w jego współczesności pełni rolę szczególną. Miasto położone w Kotlinie Kolskiej wiele zawdzięcza jednej z najważniejszych polskich rzek. Leży u jej brzegów, a ich linia zmieniała się wielokrotnie, podobnie jak dzieje miasta.

Dziś Warta w okolicach Koła płynie wieloma korytami, a rzeka zmienia w pobliżu miasta swój bieg, tworząc charakterystyczne zakole i rzeźbi tutejszy krajobraz, który dzięki wytyczeniu szlaków pieszych i rowerowych, możemy poznać, niezależnie od tego, jaką dysponujemy kondycją.

Szlaki pozwalają odbyć dłuższe i krótsze wędrówki, zarówno po samym mieście Kole, jak i jego bliższych i dalszych okolicach.

Z perspektywy dwóch kół…

Jeśli jesteś fanem wycieczek rowerowych – gdzie, jak nie w Kole… mógłbyś się spodziewać świetnych pomysłów na zwiedzanie z perspektywy… dwóch kółek?

Rzeczywiście, w samym mieście i w okolicy wytyczono kilka szlaków rowerowych, które charakteryzują się różną długością, dzięki czemu można z nich skorzystać, zarówno wtedy, gdy jesteś rowerzystą z dużym, ale i mniejszym doświadczeniem i kondycją.

Najdłuższy tutejszy szlak liczy 86 kilometrów (zielony), krótszy – 45 km (czerwony), a najkrótszy – 25 (niebieski). Wszystkie zapewniają dobre warunki jazdy. Szlaki łączą także dwa wspólne „elementy”. Zaczynają się i kończą w tym samym miejscu, na terenie Starego Miasta w Kole, a następnie „podążają” z biegiem Warty.

Dzięki tym trasom możemy również odwiedzić znajdujący się w odległości ok. trzech kilometrów od centrum miasta zamek kazimierzowski, który jest jednym z najważniejszych punktów wszystkich wycieczek po Kotlinie Kolskiej. Zaznaczmy również, że w okolicę zamku prowadzi także szlak historyczno-pieszy.

Wędrując po okolicach Koła, z pewnością zauważysz również charakterystyczne betonowe obiekty, które dla miłośnika historii, w tym przede wszystkim wojskowości, nie będą większym zaskoczeniem. Mowa o polskich i poniemieckich bunkrach, które można tu spotkać w ponad dwudziestu miejscach.

Jeśli należysz do osób lubiących wędrówki szlakami dawnych batalii i umocnień, wybierz się wcześniej do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kole, w której zbiorach znajduje się publikacja na temat szlaku umocnień polowych z okresu II wojny światowej. Znajdziesz tu również publikacje dotyczące historii miasta.

Jeśli chcesz się z nimi zapoznać, możesz udać się do ratusza albo muzeum, gdzie znajdziesz także najnowsze informatory i materiały dotyczące miasta (np. wydaną w marcu 2022 r. broszurę na temat kościoła farnego, która została opublikowane w związku z 660 rocznicą lokacji miasta).

Wszystkie szlaki pozwalają dotrzeć także do pobliskich wsi, które również są atrakcyjne dla turysty. Znajdują się w nich kościoły, reprezentujące różne wieki i style architektoniczne, dwory i pomniki przyrody, takie jak „dęby na mogile” w miejscowości Ruszków,

Wśród łąk rozciągających się w dorzeczu Warty możesz zanurzyć się w bogaty świat flory i fauny, który pozwoli Ci oddać się chwili spokojnego relaksu. Jeśli czujesz potrzebę zażycia prawdziwej ciszy, „przetykanej” jedynie kojącą muzyką przyrody, wyrusz też do oddalonej zaledwie kilka kilometrów od Koła wsi Dobrów i znajdującej się w jej okolicach Pustelni św. Bogumiła.

A to tylko niektóre niespodzianki, które czekają na Ciebie na szlakach rowerowych i pieszych w okolicy Koła. Jest ich znacznie więcej. Są one dokładnie opisane na tablicach informacyjnych, które znajdziesz w najpopularniejszych miejscach tychże szlaków.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz szlak rowerowy, czy pieszy, poprowadzi Cię on do takich miejsc, z których będziesz mógł podziwiać różne „ujęcia” Warty oraz panoramy miasta i następnie prostą drogą wrócić na Stary Rynek w Kole.