Jeździsz hulajnogą elektryczną? Sprawdź nowe przepisy

Elektryczne hulajnogi coraz częściej „goszczą” na ulicach polskich miejscowości, jeśli nie są prawidłowo użytkowane, mogą stanowić poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa osób poruszających się w „towarzystwie” takich urządzeń.

Niekoniecznie racjonalne i uważne używanie hulajnóg stało się na tyle powszechnym problemem, że należało go uregulować, co, niestety, dla niezbyt racjonalnie jeżdżących użytkowników, może zakończyć się mandatem wypisanym przez strażnika miejskiego.

Nowe zasady dotyczą nie tylko hulajnóg elektrycznych, ale również rowerów oraz innych urządzeń służących do osobistego użytku komunikacyjnego.

Kwestię tę od strony formalno-prawnej reguluje nowe rozporządzenie wydane przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Weszło one w życie wczoraj, czyli w poniedziałek, 30 sierpnia 2021 r.

Rozporządzenie wprowadziło nowe przepisy kodeksowe. Zgodnie z nimi osoba kierująca hulajnogą elektryczną może poruszać się na niej z maksymalną prędkością 20 km/h.

Szczególne zasady jazdy

Należy zapamiętać szczególnie jeden przepis, zgodnie z którym kierujący taką hulajnogą może w szczególnych okolicznościach korzystać z jezdni, na których dozwoloną prędkością poruszania się jest maksymalnie 30 km/h (dla pojazdów). Jednak kierujący hulajnogą, poruszający się po takiej jezdni, nie może przekroczyć dwudziestu kilometrów.

Jazda ulicą jest dozwolona tylko wtedy, gdy nie ma wyznaczonego pasa dla rowerów albo drogi rowerowej.

Wyjątkowo, hulajnogą, można się poruszać także chodnikiem albo drogą przeznaczoną dla pieszych – o ile chodnik znajduje się wzdłuż jezdni, po której pojazdy mogą się poruszać z prędkością do 30 km/h. Na takim chodniku lub drodze nie może być wyznaczonej odrębnej drogi lub pasa dla rowerów.

Osoby niepełnoletnie, korzystające z hulajnóg, muszą posiadać kartę rowerową albo stosowne prawo jazdy. Dzieci do dziesiątego roku życia mogą się poruszać na hulajnodze elektrycznej jedynie w towarzystwie osoby dorosłej i w swojej strefie zamieszkania. Rozporządzenie precyzuje także zasady dotyczące poruszania się środkami transportu osobistego.

Mandaty za powyższe wykroczenia mogą wynieść od 300 do 500 zł.