Jubileuszowe uroczystości

W 2021 roku mija pięćdziesiąt lat od założenia Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Kole. Szkoła nosi imię wybitnego polskiego kompozytora, Karola Szymanowskiego. Ten wyjątkowy jubileusz nie mógł się obyć bez właściwej oprawy, o którą zadbano podczas uroczystej gali, która miała miejsce w Miejskim Domu Kultury.

Uroczystość odbyła się 29 października 2021 r. Było to ważne wydarzenie, nie tylko dla samej placówki, jej absolwentów, uczniów i nauczycieli, ale również dla całego miasta. Inauguracja działalności szkoły muzycznej pięćdziesiąt lat temu było istotną datą w historii kolskiej edukacji i samego miasta.

Dzięki tej wyjątkowej placówce wiele talentów muzycznych mogło się rozwijać i kształtować na miejscu, bez konieczności wyjeżdżania do większych miast. Szkoły muzyczne pierwszego stopnia są niezwykle ważne w mniejszych miejscowościach – są one nie tylko placówkami edukacyjnymi, ale również oświatowymi. Szkoły muzyczne popularyzują muzykę, organizują koncerty i warsztaty – są podmiotami kształtującymi kulturę lokalną.

Święto środowiska muzycznego w Kole

Pół wieku działalności Państwowej Szkoły Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Kole zaowocowało wieloma talentami. Kolejne pokolenia młodych kolan mają szansę rozwijać tu swój talent i szlifować umiejętności.

Większość absolwentów kontynuuje swoją muzyczną drogę w szkołach wyższego szczebla. Podczas uroczystej gali wielu z nich miało okazję zaprezentować swoje umiejętności podczas koncertu, który był punktem głównym obchodów jubileuszu szkoły.

Przed zaproszonymi gośćmi wystąpiły dwa duże zespoły instrumentalistów – absolwentów szkoły. Był to big band oraz zespół instrumentów dętych blaszanych oraz tria.

Po prezentacji historii placówki i koncercie nadszedł czas na uhonorowanie pedagogów, którzy dzięki swojemu zaangażowaniu na trwałe wpisali się w historię szkoły. Wręczono również odznaczenia Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnienia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej oraz nagrody dyrektora szkoły.