Harcerski Festiwal Piosenki „Bez Gitary ani rusz”
Piosenka harcerska cieszy się niesłabnącą popularnością od wielu lat. Nie bez powodu w całej Polsce organizowane są przeglądy i festiwale piosenek śpiewanych przez harcerzy.
Jednym z takich wydarzeń jest organizowany już po raz trzeci Harcerski Festiwal Piosenki „Bez Gitary ani rusz” w Kole. Tegoroczna edycja odbędzie się 28 maja. Zgłoszenia będą natomiast przyjmowane do 16 kwietnia 2022 r.
Organizatorzy przewidzieli dwie kategorie muzycznych, harcerskich „zmagań”.
W ramach jednej z nich zaprezentują się soliści, w drugiej – zespoły oraz duety. W każdej z festiwalowych kategorii swoje umiejętności wokalne i muzyczne przedstawią harcerze młodsi i starsi.
Najmłodszymi solistami będą dzieci od 10 do 12 roku życia, drugą grupę stworzą harcerze w wieku 13 – 15 lat, a w ramach trzeciej zaprezentują się „Wędrowcy”, czyli młodzież od 16 do 18 roku życia.
Duety i zespoły będą reprezentować dzieci do 12 roku życia – w kategorii „Zuchy i harcerze”. Druga grupa to „Harcerze starsi i wędrownicy” – czyli młodzież do 18 roku życia.
Szczególna formuła festiwalu
Po dwóch latach mniejszej aktywności, również w obszarze kultury, w tym roku wracają wszystkie imprezy, które odbywały się stacjonarnie, z udziałem publiczności.
Z tym większą radością, zarówno artyści, jak i miłośnicy takich wydarzeń, wracają do instytucji kulturalnych, amfiteatrów, klubów i innych miejsc, w których króluje muzyka na żywo i tworzy się niepowtarzalna interakcja między artystami i słuchaczami.
Nie inaczej będzie w Kole, podczas trzeciej edycji festiwalu twórczości muzycznej harcerzy. Festiwal został zainicjowany przez pasjonatów związanych ze środowiskiem harcerskim od lat, uczestników takich projektów jak Pokolenia Manufaktury Piosenki Harcerskiej Wartaki i Reprezentacyjnego Zespołu Wielkopolskiej Chorągwi ZHP.
Festiwal jest zwieńczeniem pracy z młodzieżą utalentowaną muzycznie. Na szczególną uwagę zasługuje jego formuła, w ramach której uczestnicy są zobowiązani do zaprezentowania dwóch piosenek, w tym jednej utrzymanej w konwencji harcerskiej, turystycznej, żeglarskiej albo folklorystycznej.
Warunkiem udziału w festiwalu jest również to, aby śpiewającym towarzyszyły akompaniament na żywo.
Więcej informacji i regulamin festiwalu można znaleźć na stronie internetowej Wartaki.pl.