W ramach działań mających na celu poprawę bezpieczeństwa na drogach, funkcjonariusze Wydziału Ruchu Drogowego z Komendy Powiatowej Policji w Kole zdecydowali się na nietypowe narzędzie – drona. Dzięki temu urządzeniu, wyposażonemu w kamerę, udało się zarejestrować wykroczenia popełniane przez kierowców w miejscach, które na ogół są trudne do monitorowania za pomocą tradycyjnych metod statycznej kontroli.

W tym przypadku, skupienie przykuło droga wojewódzka numer 270 przebiegająca przez Kolę, a konkretniej rejon przejazdu kolejowego przy ulicy Włocławskiej. Ten obszar był szczególnie problematyczny, ponieważ to właśnie tam policjanci wielokrotnie byli świadkami niebezpiecznych zachowań ze strony kierujących pojazdami.

Z myślą o podniesieniu poziomu bezpieczeństwa tutejszych dróg, 25 kwietnia 2024 roku zorganizowano specjalne działania z wykorzystaniem drona. W ciągu około dwóch godzin operator tego bezzałogowego statku powietrznego przekazywał w czasie rzeczywistym informacje o popełnionych wykroczeniach do patroli na ziemi. Otrzymując takie sygnały, funkcjonariusze mieli możliwość zatrzymywania pojazdów w miejscach, gdzie mogli to uczynić bez narażania siebie czy innych na niebezpieczeństwo.