Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Macieja Górskiego, zastępcę dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki, wraz z nadejściem końca października termin ważności wygasa dla ponad 5,5 miliona profili zaufanych. Stanowi to jedną trzecią wszystkich dostępnych profili. Górski podkreśla, że proces przedłużania profilu zaufanego jest niezwykle prosty i można go przeprowadzić w trybie online.

Górski, jako zastępca dyrektora Centralnego Ośrodka Informatyki, przypomina o zasadniczym okresie ważności profilu zaufanego, który wynosi trzy lata. W czasie trwania pandemii, w celu ograniczenia kontaktów społecznych, okres ten był jednak automatycznie przedłużany. W związku z koniecznością dalszego przedłużania terminu ważności dla ponad 5,5 miliona profili zaufanych, użytkownicy otrzymywali informacyjne wiadomości SMS.

„Proces przedłużenia ważności profilu zaufanego jest niezwykle łatwy” – tłumaczy Górski. „Wystarczy wejść na stronę rządową, a następnie w zakładce 'profil zaufany’ wybrać 'szczegóły konta’. Kolejnym krokiem jest podanie kodu, który otrzymamy na adres e-mail podany przy rejestracji profilu, a następnie kod z narzędzia autoryzacyjnego, na przykład z wiadomości SMS. Cały proces nie powinien zająć więcej niż dwie minuty” – kończy Maciej Górski.