Różnorodne szarości dominujące na fasadach i dachu budynku, z wyjątkiem zachodniej ściany niższej sekcji, która jest charakterystyczną drewnianą ażurową konstrukcją ukrywającą wejście na poddasze. To projekt Szarego Domu w Świerczyńcu, jest jednym z najświeższych osiągnięć pracowni architektonicznej RS+ Robert Skitek.

Przed kilkunastoma laty powstałe biuro projektowe RS+, prowadzone przez Roberta Skitka, zyskało na renomie, stając się synonimem wysokiej jakości architektury nawiązującej do śląskiej tradycji. Pracownia jest znana ze swojego unikalnego stylu, łączącego nowoczesne tendencje estetyczne z lokalnymi wymogami, preferując racjonalne rozwiązania, uproszczone formy i materiały naturalne – jak podkreślała Justyna Swoszowska („A-m” 08/2017). Takie podejście zostało zachowane również w projekcie Szarego Domu, który został zrealizowany w Świerczyńcu koło Tychów.

Ten prawie 300-metrowy kwadratowy budynek został wzniesiony na płaskim terenie z dojazdem od południa. Składa się z dwóch sekcji o różnych wysokościach, pokrytych dachami dwuspadowymi. Struktura w kształcie litery L dzieli przestrzeń funkcjonalnie, a także sprawia, że obszar ogrodu jest niewidoczny z ulicy.