Do Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Kole wpłynęło zgłoszenie o poważnym incydencie drogowym na autostradzie A2, prowadzącej do Poznania. 17 czerwca 2024 roku, dokładnie o godzinie 06:50, operacyjny dyżurny straży pożarnej zarejestrował informację o zaistniałym wypadku.

Bez wahania, dyżurny skierował na miejsce zdarzenia jednostki ratownicze. Do akcji ruszyli strażacy z Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej działającej w Kole, a także wolontariusze z Ochotniczej Straży Pożarnej z miejscowości Ruszkowo I i Straszkowo.

Po dotarciu na autostradę A2 na wysokości Świecka, ustalono szczegółowe okoliczności wypadku. Okazało się, że ciężarówka przewróciła się na bok, blokując obie jezdnie. W momencie przybycia służb ratunkowych, kierowca pojazdu już opuścił wrak ciężarówki. Niezależnie od tego, Zespół Ratownictwa Medycznego podjął decyzję o przewiezieniu poszkodowanego do najbliższego szpitala w celu przeprowadzenia dokładniejszych badań.

Działania strażaków skupiły się na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz udzieleniu pierwszej pomocy kierującemu pojazdem. W ramach procedury bezpieczeństwa, odłączono również prąd z akumulatora w pojeździe. Cała operacja ratunkowa zajęła strażakom 1 godzinę i 23 minuty. W sumie, na miejscu zdarzenia interweniowało 13 strażaków.

Szczegółowe badanie przyczyn tego niefortunnego wypadku powierzono policji, która prowadzi teraz dochodzenie w tej sprawie.