W rozmowie z portalem e-kolo, Roman Mańka, kandydujący na posła z ramienia Nowej Lewicy, wyraża swoje aspiracje do pracy na rzecz miasta Koła i powiatu kolskiego. Jego dążenie nie ogranicza się do drobnych spraw, ale zmierza ku realizacji dużych projektów. Mańka widnieje na Liście Krajowej Kandydatów Obywatelskich i jest rekomendowany przez Ruch Obywatele RP jako pierwszy obywatelski kandydat na posła w okręgu konińsko-gnieźnieńskim.

Mańka to postać o żywym stylu komunikacji, który nie boi się mówić dużo i otwarcie. Przeciwny trendom promującym dominację obrazu kosztem treści oraz skrótowym formom przekazu, twierdzi, że skomplikowane tematy wymagają obszernej dyskusji. Jest zdania, że jeżeli masz coś do przekazania, nie powinieneś tego ukrywać. Jego wypowiedzi i artykuły charakteryzują się dużą objętością, ale dzięki temu oferują czytelnikowi dogłębne wyjaśnienie istotnych spraw i sytuacji.

Ten wywiad jest dość długi, ale warto poświęcić mu czas. W trakcie rozmowy Mańka omawia przyczyny problemów lokalnych w Polsce, analizuje sytuację małych społeczności oraz wspólnot i zwraca uwagę na patologie w polskich samorządach. Przedstawia również swoje plany dotyczące działań, które zamierza podjąć na rzecz miasta Koła i powiatu kolskiego, jeżeli wyborcy powierzą mu mandat poselski. Rozmowa została podzielona na cztery części, które najlepiej przyswajać stopniowo, jak rozdziały książki. Czwarta część to „plan Mańki”.