Fotograficzna historia Koła

Mieszkańcy Koła mogą po raz kolejny podziwiać efekty pracy znanego lokalnego fotografika, Zbigniewa Rapusty. W październiku, w Galerii Foyer Miejskiego Domu Kultury w Kole można będzie przyglądnąć się miastu z wyjątkowej perspektywy.

Wystawa jest „pisaną” fotografią historią Koła. Czy ekspozycja okaże się interesująca dla kolan? Sądząc po licznie zgromadzonej publiczności, która przybyła na uroczyste otwarcie wystawy – na pewno będzie się ona cieszyła powodzeniem u wszystkich mieszkańców Koła, zarówno starszych, jak i młodszych.

Zgodnie z hasłem ekspozycji – „Koło dawniej i dziś” – głównym bohaterem fotografii jest miasto, w perspektywie upływającego czasu, który nie pozostawił poza sobą również materialnej „tkanki”, tworzącej przestrzeń i kulturę miasta.

Na zdjęciach autorstwa Zbigniewa Rapusty możemy zobaczyć miejsca najbardziej charakterystyczne dla miasta. Są to m.in. dworzec, wieża ciśnień, zamek, poczta, ratusz, szpital, ulice i wiele innych ważnych dla Koła obiektów. Zostały one przedstawione w dwóch „porządkach” czasowych – teraźniejszym i przeszłym.

Z perspektywy…

Perspektywa jest jedną z ważniejszych zasad w komponowaniu fotografii. Dla autora wystawy tą perspektywą jest również czas, przemijanie i ślad, jaki pozostawia na tym, co jest połączeniem materii i ducha – budynkach, które mają już swoją historię.

Zarówno wpływ czasu, jak i tworzącą się z jego udziałem historię miejsc i całego miasta można zauważyć, oglądając fotografie zaprezentowane na właśnie otworzonej wystawie autorskiej Zbigniewa Rapusty.

Widzimy, że niektóre ze sfotografowanych miejsc zmieniły się w nieznacznym stopniu, inne współcześnie nie przypominają wersji pierwotnej, jeszcze innych… po prostu już nie ma.

Jesień jest czasem sprzyjającym refleksji i zadumie. Nie inaczej jest z siłą fotografii, która jest swego rodzaju zatrzymaniem – czasu i przestrzeni. Stąd wciąż duże zainteresowanie, jakim cieszy się ta dziedzina sztuki, niezależnie od rozwoju innych technik audiowizualnych.

Warto odwiedzić galerię MDK w Kole i spojrzeć na miasto z inspirującej perspektywy.