Odszedł Jan Kordylewski – niezwykle szanowany i ceniony organista kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego w Kole, który swoje ostatnie dni przeżył w wieku 74 lat. Zmarł 17 stycznia, zostawiając po sobie pustkę w sercach wielu osób, dla których był ważną postacią.

Jego życie rozpoczęło się 29 sierpnia 1949 roku. Jako młody człowiek, Jan Kordylewski podjął decyzję o rozwijaniu swojej pasji do muzyki oraz geografii, co zaowocowało ukończeniem przez niego studium nauczycielskiego w Koninie. Przez lata pracował jako nauczyciel tych przedmiotów w szkołach na terenie Konina. To właśnie tam rozpoczął swoją przygodę z grą na organach, będąc organistą w parafii w Dąbiu nad Nerem.

Kolejnym ważnym etapem w jego karierze było przejście do kościoła farnego w Kole w 1981 roku. Decyzję o zatrudnieniu podjął ówczesny proboszcz tej parafii, ksiądz Serafin Opałko.

Kordylewski swoje talenty wykorzystywał nie tylko jako organista. W różnych okresach pełnił funkcję dyrygenta Chóru Farnego „Lutnia” im. Stanisława Moniuszki, a także łączonych chórów „Lutnia” w latach 90. Ponadto, w latach 1989-2003 prowadził Miejską Orkiestrę Dętą. Angażował się również w działalność społeczną miasta Kole.

Ważnym aspektem jego działalności było przygotowywanie oprawy muzycznej podczas pielgrzymek papieża Jana Pawła II do Włocławka w 1991 roku i do Lichenia w 1999 roku. Kordylewski służył Kościołowi nie tylko poprzez muzykę – był też członkiem Komisji ds. Muzyki Kościelnej diecezji włocławskiej i kształcił przyszłe pokolenia organistów. W uznaniu jego zasług i wkładu w życie kościelne, papież Benedykt XVI odznaczył go w 2011 roku medalem „Benemerenti”.