„Przystanek Zieleń” z największą liczbą głosów

Mieszkańcy Koła zdecydowali – zwycięzcą głosowania nad projektami, które zaproponowano w ramach kolejnej edycji budżetu obywatelskiego została propozycja Stowarzyszenia „Kolska Trójka”, czyli „Przystanek Zieleń”.

To właśnie ten projekt uzyskał największe poparcie – głosy na stworzenie kolejnej zielonej przestrzeni w mieście oddało ponad dwieście osiemdziesiąt osób.

Wiadomo już, że projekt będzie zrealizowany w przyszłym roku. Założenia przedstawione w ramach tej inicjatywy są wyjątkowo ciekawe i kompleksowe.

Zwraca uwagę między innymi projekt zagospodarowania naturalnego źródła nawadniania, czyli deszczu, poprzez skonstruowanie instalacji rynien, które będą pobierać deszczówkę i następnie optymalnie ją rozprowadzać na różnych poziomach szczególnego ogrodu, który będzie stanowił część „Przystanku Zieleń”.

Miejsce dostępne dla wszystkich

Projekt spełnił wszystkie wymagania formalne, dzięki czemu mógł być opublikowany i poddany pod głosowanie. Jednym z podstawowych założeń, jakie musi spełnić każdy pomysł zgłoszony do budżetów obywatelskich jest to, aby był istotny dla całej społeczności oraz ekonomiczny, co oznacza niegenerowanie kosztów eksploatacji większych niż sama jego wartość czy też niedeterminowanie przyszłych budżetów miejskich wysokimi kwotami utrzymania.

„Przystanek Zieleń” okazał się wzorcowym projektem obywatelskim, ponieważ wypełnia wymóg ogólnej dostępności i efektywności ekonomicznej.

Zielona przestrzeń powstanie w pobliżu Szkoły Podstawowej nr 3 i znajdującego się nieopodal wielofunkcyjnego boiska sportowego, będzie więc swego rodzaju zieloną klamrą obszaru o funkcjach rekreacyjnych, cieszącego się dużą popularnością wśród mieszkańców miasta.

Będzie to pełen różnej roślinności zielony skwer z wyznaczonymi częściami, w którym znajdą się rośliny ozdobne, zioła oraz warzywa. „Przystanek Zieleń” spełniać będzie funkcję nie tylko rekreacyjną, ale również edukacyjną. Będą tu prowadzone lekcje przyrody i biologii.

Każdy nowy teren zielony w mieście jest na wagę złota – dzięki nim możemy się cieszyć czystszym powietrzem, dajemy też większą szansę na przeżycie pożytecznym gatunkom owadów. W całej Polsce prowadzone są inicjatywy mające na celu propagowanie takich rozwiązań. Popularne są np. konkursy na najpiękniejszy ogród, czy ukwiecony balkon. Zobacz jak o zielone laury walczą mieszkańcy Radomska.